Tallinna Ülikooli Terviseteaduste ja Spordi Instituudi direktor Kristjan Port paneb inimestele südamele, et treeningkoormuse suurendamise juures on olulise teha seda terve mõistusega.
Sportivad sõbrad ja meedia räägivad aina enam traagilistest juhtumitest. Spordiüritustel osalejate arv teeb aina uusi rekordeid. Statistikaameti andmetel on neid orienteeruvalt 345 000 (allikas: Tervisesporti teeb iga kolmas inimene) ja kasvab. Seega positiivne tendents, aga kasvab inimeste arv, kellel on kõrgenenud riskid tervisele, enam peaks mõtlema vigastuste ennetamisele, tervise jälgimisele ja oma teadlikkuse tõstmisele.
Teine aspekt on noorsportlaste arvu vähenemine. „Lapsevanemad võiks mõelda, kuidas suunata oma võsukesed juba noorest peast tervislikult sportima, millisel viisil neid motiveerida nautima sportlikku eluviisi,“ kutsub loengutele üks lektoritest Jaak Mae.
Tippsportlased, treenerid, füsioterapeut, arst jt kutsuvad kuulama loenguid koondnimetusega TREENI TEADLIKULT, mis on enesetäiendamise võimalus tervislikuks sportimiseks sportivatele inimestele, juhendajale või lapsevanemale, kes peavad liikumist ja sportimist oma elu osaks ning soovivad lisateadmisi, kuidas seda paremini teha.
Loengutes pööratakse tähelepanu suvistelt vastupidavusaladelt üleminekut talvistele, suusahooaja ettevalmistusele, treeningute planeerimisele ning suuskade määrimisele.
Legendaare korvpallitreener Jaak Salumets jagab nõu nendele täiskasvanutele, kes sõprade/kolleegidega korvpallimängu harrastavad. Räägitakse vigastustest taastumisest, tervisekontrolli vajalikkusest ja geeniuuringutest. Eraldi teemadena lisaks suvespordialadelt talvistele minnes toitumisest ja tasakaalu hoidmisest töö, puhkuse ja treeningute vahel.
Lektorid
Jaak Mae, Kristjan Port, Raul Olle, Are Mets, Kaarel Zilmer, Jaak Salumets, Tõnis Matsin jt.
Toimumispaik
Need toimuvad Tallinna Ülikooli Tondi 55 asuvas õppehoones.
Loengute ajakava
Loengute aeg kell 18:00 kuni 19:30.
- 1. oktoober – Kuidas panna laps sporti nautima? Suusatamise näitel (Jaak Mae, Riho Roosipõld)
- 8. oktoober – Suvistelt vastupidavusaladelt üleminek talvistele aladele (Raul Olle, Indrek Rannama)
- 15. oktoober – Kas talvituv sportlane peab sööma rohkem? (Kristjan Port)
- 22. oktoober – Suusamaratonid – reaalsus ja sellega toimetulek (Kaarel Zilmer)
- 29. oktoober – Veel pole hilja! Harrastussuusataja ettevalmistus talvisteks (Raul Olle)
- 30. oktoober – Meeldetuletus – kuidas ise määrida suuski suusahooajal? (Are Mets)
- 5. november – Millega peab korvpallimängija arvestama!? (Jaak Salumets)
- 12. november – Füsioterapeudilt harrastussportlasele: vigastuste ennetamise, kiirem taastumine ja ravi võimalus (Liivia Raudsik)
- 19. november – Spordimeditsiiniline tervisekontroll: tervisesportlase vereanalüüs (dr Meeli Glükmann)
- 26. november – Tasakaalu hoidmine töö, treeningu ja puhkuse vahel (Kristjan Port)
- 03. detsember – Millise soodumuse annavad spordisaavutusteks minu geenid? (sünnipärased eeldused spordis, geeniuuringud ja treening) (Tõnis Matsin)
Registreerimine ja hind
Osaleda võib ühes loengus, mitmes või kogu sarjas. Osalemise eeltingimuseks on eelnev registreerumine! Ühest loengust osavõtumaks on vaid 5 eurot. Registreeruda on võimalik: siit või e-posti teel: katrin.soidra-zujev@tlu.ee.
Loengusarjale on kaasa aidanud Eesti Spordimeditsiini klaster SportEST, Eesti Korvpalliliit, Eesti Suusaliit. Kaasrahastus Euroopa Regionaalarengu Fondist.
Lisainformatsioon
Katrin Soidra-Zujev
TLÜ Terviseteaduste ja Spordi Instituut
e-post: katrin.soidra-zujev@tlu.ee,
telefon 372 56 473 623
Viited
- Tutvustus (pdf)
Ametlik infoRegistreerimine
Üks mõte “Algas loengusari: Treeni teadlikult” kohta