Energiajook: müüdid ja tegelikkus

Dagmar Lamp
13.02.2007

VÕRDNE ÜHE MAGUSHAPU ÕUNAGA: 100 ml energiajoogis sisaldub keskmiselt 30-50 kilokalorit. (Mati Hiis)

Energiajookidega seoses ringleb väga palju müüte, küll olevat need keemia, küll võrdväärsed narkootikumidega. Tallinna Tehnikaülikooli toitumisteadlane Raivo Vokk lükkab ümber viis enim levinud energiajoogisse puutuvat väärarusaama.

1. Energiajook on energiapomm – Müüdil energiapommi kohta pole alust, kui energia all silmas pidada kilokaloreid. Energiajook sisaldab 100 milliliitri kohta 11-11,8 grammi süsivesikuid, seejuures karastusjoogis on neid 8-12 grammi. 100 ml energiajoogis sisaldub keskmiselt 30-50 kilokalorit. Küll aga mõjuvad energiajook ja selles leiduv kofeiin stimuleerivalt, ergutab tähelepanu, vähendab reaktsiooniaega, aitab keskenduda ja suurendab tööviljakust.

2. Energiajook on keemia – Kõik ained koosnevad keemilistest ühenditest, ka inimene ise koosneb keemilistest ühenditest. Energiajoogid sisaldavad küll sünteetilisi värv- ja säilitusaineid, kuid ainult looduslikke erguteid (kofeiini, tauriini, suhkrut, vitamiine). Näiteks kofeiini sisaldub rohkem kui 60 taimes. Tauriini leidub eriti mereloomades, aga samuti taimedes, seentes ja bakterites. Tauriini sünteesib ka inimese organism ja sama ainet sisaldab rinnapiim.

3. Energiajook on sama mis vitamiini- ja spordijook – Energiajoogid sisaldavad küll vitamiine, kuid põhiliselt B-grupi vitamiine. Kompleksvitamiine, mida sisaldavad vitamiini- ja spordijoogid, energiajookides ei ole.

Spordijoogid sisaldavad põhiliselt kiiresti imenduvaid süsivesikuid, mineraale ja vitamiine, mis on sobilikud füüsilise koormuse korral energia taastamiseks ning organismi elektrolüütide varu täiendamiseks. See-eest energiajooke treeningul kasutada ei soovitata, kuna need takistavad vedeliku eraldumist. Tänu oma toimeainetele tauriinile ja kofeiinile sobivad energiajoogid pigem väsimuse kiireks leevendamiseks.

4. Energiajook on kahjulik – Energiajook pole iseenesest kahjulik, aga seda ei tohi ööpäevas üle ühe liitri juua. Seega on küsimus kogustes, aga sama kehtib kohvigi puhul. Kuni neli tassi kohvi päevas pole inimesele kahjulik, suuremate koguste puhul aga suureneb ülierutuvuse ja psüühika ebastabiilsuse oht. Siiski ei tohiks energiajooke juua südamehaiged ning need, kes ei talu kohvi. Energiajoogid ei sobi ka lastele, rasedatele ja diabeetikutele.

5. Energiajook on samaväärne narkootilise ainega – Energiajook pole samaväärne narkootilise ainega, vaid lihtsalt organismi virgutaja. Kui võrrelda narkomaane energiajookide tarbijatega, siis suurim erinevus on kasutamise motiivis. Kui narkomaanide eesmärk on põgeneda reaalsusest, siis virgutusjookide tarbijad püüavad reaalsusega toime tulla.

Spordijoogid Spordihai.ee e-poes

Born spordijoogid ja taastusvahendid

Lisa kommentaar