Kas sporditulemused on ennustatavad või on tegemist müüdiga?

Spordile ennustamine ulatub tagasi Vana-Rooma ja Kreeka aega, mil võitlusringi pandud mehed pidid võtma teineteise vastu mõõtu mitmetel aladel. Pealtvaatajatele oli sel puhul tegemist meelelahutusega, kus võitja ennustamiseks pandi nende nimele rahaline summa. Raha korjamisega tegeles eraldi erapooletu isiksus, kes kogus kokku kõigi poolt tehtud panused ning need hiljem võitjate vahel ära jagas. Kuidas toimub spordiennustus siin aastakümnendil, saab näha pea igal spordiennustuslehel eraldi.

Kõige esimene Itaalias tuntud spordiala millele panustati oli gladiaatorite võitlus. Panustamisel arvestati vastaste välimust, varasemaid saavutusi ning teadmisi nende kogemuste kohta. Tugevamatele gladiaatoritele panustati tihti suuri summasid, mis tänapäeva mõistes omab keskmisest 6 euro suurust panust.

Seoses tehnoloogia arenguga on spordiennustamine saanud samuti kosmilise hüppe tuleviku suunas. Varasemalt lihtsa süsteemi alusel toimunud süsteem on asendunud organiseeritud IT-rakendustega, kus vead ja segavad faktorid on pea täielikult eemaldatud. Spordiennustamiste tehnoloogiline süsteem põhineb mängijate ja tiimide varasematele tulemustele võistlustel ning isiklikele eelistustele spordimaailmas. Näiteks võib tuua FC Flora, kelle koefitsendid sõltuvad tugevalt varasematel mängudel sooritatud tulemustest. Näiteks vastamisi Manchester United’ega, toetab madalat võidu koefitsenti FC Flora suhtes nende varasemad tulemused. Manchester United on aga üheks neist tiimideks, kelle lähiajal peetud mängude võidud on suurte punktiskooridega.

Tegemist ei ole kindlasti müüdiga, et spordiennustus on statistika, sest matemaatiliselt on võimalik välja arvutada tõenäosusi. Kui kõik õiged faktorid on arvesse võetud, saab välja sõeluda enim tõenäolised tulemused.

5  levinumat müüti, mis on seotud spordiennustustega:

  1. Mitte keegi ei võida spordiennustamistel – Tegemist on müüdiga, mille arvamusel on enimjaolt need, kes ei ole kunagi ennustamisel võitnud. Siiski, jagunevad panustamised enimjaolt kaheks: kumb võidab? Kahe tiimi omavahelisel võistlusel on võiduvõimaluseks 50/50.
  2. Suuremad panused = suuremad võidud – Kahtlemata võib nii arvata, kuid samas on ka kaotus suurem. Mida rohkem inimene panustab, seda enam ta ka ju kaotab. Kuidas suudab meelelahutuse suhtes hasartmängulembeline isiksus enda panustamisi kontrollida, sõltub kõik tema enda oskustest.
  3. Kihlveokontorid teavad kõige paremini – Võiks arvata, et need kes pakuvad ennustamise teenust oskavad juba ette näha võite või kaotusi. Siiski ei ole see tõsi, ning võidud ning kaotused selguvad alles mänguplatsil.
  4. Edukatel panustajatel keelatakse edasine panustamine – Kui tegemist on illegaalse kihlveokontoriga, võib sellist asja küll juhtuda. Mustal turul toimivad kihlveokontorid võimaldavad teha tehinguid ilma maksude ning piiranguteta, kuid samas ei kehti neil klienti kaitsvad seadused. Legaalsed panustamise saidid on tähistatud vastavate märgistustega: näiteks litsentsi number on veebilehe all näha. Juhul, kui keegi on spordiennustustele panustamisega pidev võitja, ei keela legaalne veebileht neil edasi panustada.
  5. Tipsters – tegemist on ennustust harrastavate isikutega, kelle ülesandeks on matemaatiliste ning analüüsiliste arvutuste põhjal ennustada mängude tulemusi ning spetsiaalseid sündmusi. Tipsters ei jaga oma teadmisi niisama, vaid pakuvad oma konsultatsioone tasuliste teenustena. Tipsters ei jaga valeandmeid, vaid jagavad analüüside põhjal tehtud tulemusi. Kui tulemus siiski ei ole sama, mida tipster jagas, ei tasu pead norgu lasta. Saatusel olid omad plaanid.