Proteiinid ehk valgud – milleks vajalikud?

Proteiinid ehk valgud on keerulised molekulid, mis koosnevad sadadest kuni tuhandetest väikestest omavahel seotud struktuuridest, mida nimetatakse aminohapeteks. Inimene vajab kahtekümmet aminohapet, nendest kaheksat nimetatakse asendamatuteks aminohapeteks, sest organism ei suuda neid vajalikus koguses ise valmistada. Seega peab ta neid saama toiduga. BCAA-d (e hargnenud ahelaga aminohapped) on sportlaste jaoks kõige paremini tuntud asendamatud aminohapped. Erinevad aminohapete kombinatsioonid moodustavad erinevaid valke, millel on kõigil oma funktsioonid. Valgud on näiteks ensüümide ja hormoonide koostiseks, kuid väga oluline on teada, et ka lihased moodustuvad valgust. Intensiivne treening lagundab lihaskudet ja seetõttu on oluline varustada organismi piisava koguse proteiinidega, et kehal oleks võimalik taastada ja kasvatada lihaseid. Sportijatel on kõrgenenud vajadus proteiinide järele ja toidulisandid saavad siin aidata kehale hädavajalike “ehitusmatejalide” pakkumisega.

Valgud on organismi põhiline ehitusmaterjal, samuti käivitavad ja hoiavad toimimas kogu meie ainevahetuse, valgud on seega tegeliku elu aluseks. Kõige tuntum organismi transportvalk on hemoglobiin, mis tänu oma võimele siduda kopsudes hapnikku ja kudedes seda vabastada, varustab hapnikuga kogu organismi. Organismi hapnikuga varustamine ja kehaline töövõime on omavahel kõige otsesemas seoses. Samuti koosnevad valkudest lihasraku struktuurid, mis tagavad lihase kokkutõmbe võime ja annavad meile võimaluse liikuda.
Samuti on valkudel energeetiline tähtsus, valgud annavad energiat süsivesikutega võrdselt 4 kcal/g.

Inimese ööpäevaseks toiduvalgu vajaduseks on 0,8 – 1,0 grammi kehakaalu ühe kilogrammi kohta, mis toidu üldisest energeetilisest väärtusest annab 10 – 15 protsenti. Regulaarselt vastupidavusaladega tegelejail on vastav arv 1,2 – 1,4 ja kiirus – jõualade puhul 1, 4 – 1,7 g / kg. Spordiga tegeleja valguvajaduse suurus oleneb treeningkoormuse mahust, intensiivsusest ja harrastatavast spordialast.
Toit peaks sisaldama taimset ja loomset päritolu valku enamvähem võrdses koguses. Kui loomset valku on ülemääraselt, suureneb ka toidu rasvasisaldus, taimse valgu ülekaalu korral langeb aga valgu omastatavus.

Valgusegu Suhe:
Munad ja kartul 35% / 65%
Munad ja piim 71% / 29%
Munad ja nisu 68% / 32%
Piim ja nisu 75% / 25%
Oad ja mais 52% / 48%

Valgutooted Spordihai e-poest:


Sponser Whey Protein 94, 425g

Laktoosivaba vadakuvalk

Sponser Multi Protein 180, 375g

Valgupulber – piim, vadak, munavalge

Sponser Liquid Energy BCAA 70g

Pikaajalise toimega energiageel, sisaldab BCAA-d

Sponser Protein Snack 50 g

Valgu-süsivesiku batoon

Kõik proteiine ehk valke sisaldavad tooted Spordihai e-poest

Lisa kommentaar